Eğitimin Dijital Yolculuğu-2 – 2021

Apple Araçları ile Uzaktan Eğitim Teması ile: Eğitimin Dijital Yolculuğu 2021

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde başlattığımız webinar serimizin ikinci adımı “Apple Araçları ile Uzaktan Eğitim” temasıyla 1-5 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirildi. Apple teknolojileri ile yaratıcı, ilham verici yeni öğretme fikirleri edinmek ve uzaktan eğitimde daha etkileşimli dersler tasarlama amacıyla düzenlenen etkinliğimizde farklı disiplinlerde beş oturum ve atölye çalışmasına yer verildi.

Bu oturumlardan ilki 1 Şubat’taki “Apple Araçları ile Ders Tasarımları” isimli atölye çalışması oldu. Bu oturumda Apple ekosistemi ile ders verimliliğini ve öğrenci motivasyonunu arttırmak amacıyla ne şekilde verilebileceğine dair önerilerin paylaşılması ile birlikte katılımcılar ile içerik geliştirme imkanı da sağlanmış oldu. Bir sonraki oturumda uzaktan eğitim döneminde Numbers, Keynote, Clips gibi uygulamalar ile etkili ders materyali tasarlayarak katılımı artırmaya yönelik bir senaryo tasarımının nasıl olabileceğine dair örnekler Apple Profesyonel Öğrenim Uzmanları tarafından katılımcılara aktarıldı. Böylece atölye çalışması sırasında etkileşimli bir ders tasarımı örneği de sergilenmiş oldu. Etkinliğimizin üçüncü günü de aynı şekilde katılımcıların da aktif olduğu ortak çalışma içerikleri ile yüksek bir etkileşim seviyesine ulaştı. Ardından “Uzaktan Eğitimde Swift Playgrounds’la Kodlama Dersleri” atölyesi kapsamında K12 düzeyinde Swift Playgrounds etkinlikleri paylaşılarak katılımcılara uygulamayı kendi cihazlarında eş zamanlı olarak deneyimleme fırsatı da sağlandı. Müzik ve Matematik ilişkisine dair şifrelerin katılımcılara adeta bulmaca çözercesine aktarıldığı ve GarageBand uygulamasının kullanımına ilişkin detayların da gösterildiği oturumumuz ile etkinliğimizi sonlandı.

Böylece; Apple Profesyonel Öğrenme Uzmanları ve Apple Seçkin Eğiticileri’nin geliştirmiş oldukları öğretim senaryoları, ders katılımını artırmak için izledikleri yollar ve daha fazlasını paylaştıkları etkinliğimiz toplamda 1200 kayıt ve 435 katılımcıya ulaştı. Aldığımız geri dönüşler ile dijital eğitim yolculuğumuzu bir adım ileriye taşıdığımıza inanıyor, bu yolculukta bize eşlik ettiğiniz için teşekkür ediyoruz.

Etkinlik Takvimi

1 Şubat 2021

Apple Araçları ile Ders Tasarımları
Uğur MERT - Kurtuluş TOPTAŞ
youtube-icon

2 Şubat 2021

Uzaktan Eğitimde Üretkenlik ve Yaratıcılık Uygulamaları ile Etkili Ders Tasarımı
Neslihan ER AMUCE - Nihan ŞEHSUVAROĞLU - Sezin FİNS
youtube-icon

3 Şubat 2021

Apple Araçlarıyla Ortak Çalışma
Hakkı ÖZKARAKAŞ
youtube-icon

4 Şubat 2021

Uzaktan Eğitimde Swift Playgrounds’la Kodlama Dersleri
Güner GÜLER - Kurtuluş TOPTAŞ
youtube-icon

5 Şubat 2021

Müzik mi Matematik mi :)
Uğur MERT - Atıl ÇELİK
youtube-icon
ETKİNLİĞE KAYDOL